  • Mfr # X02NI99CP100040
  • Zoro # G1132593
Gas Name
Nitrogen, R134A
Gas Mixture
Refrigerant R-134A 250 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
X02NI99CP100040
Cylinder Height
13.6 in
Cylinder Diameter
3.3 in
Gas Name
Nitrogen, R134A
Gas Mixture
Refrigerant R-134A 250 ppm
Max. Pressure
1,000 psi
Accuracy
+/-5%
Gas Type
Refrigerant R-134A
Chemical Formula
C2H2F4
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 103 L, Cylinder Diameter 3.3 in, Cylinder Height 13.6 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Refrigerant R-134A 250 ppm, Gas Type Refrigerant R-134A, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C2H2F4, CAS Number 811-97-2, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Steel, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF