Gasco Calibration Gas, Nitrogen, Refrigerant, 34 L, C-10 Connection, +/-5% Accuracy, 500 psi Max. Pressure 34EZ-125-25
Calibration Gas, Nitrogen, Refrigerant, 34 L, C-10 Connection, +/-5% Accuracy, 500 psi Max. Pressure (Discontinued)
  • Mfr # 34EZ-125-25
  • Zoro # G1165877
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
34EZ-125-25
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Cylinder Dia.
2 29/32 in
Cylinder Height
12 in
Connection Size
C-10
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitrogen, Refrigerant
Cylinder Capacity
34 L
Gas Mixture
25 ppm Nitric Oxide, Balance Nitrogen
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
Any and All OEM Gas Detectors
Description
Calibration Gas, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Height 12 in, For Use With Any and All OEM Gas Detectors, Gas Mixture 25 ppm Nitric Oxide, Balance Nitrogen, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum