  • Mfr # 74L-175-100
  • Zoro # G1134763
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Nitrogen, Sulfur Dioxide
Cylinder Capacity
74 L
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
74L-175-100
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
4 1/4 in
Cylinder Height
14.25 in
Connection Size
C-10 (5/8 in UNF)
Outlet Connection Size
5/8 in
Cylinder Diameter
4.25 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Nitrogen, Sulfur Dioxide
Cylinder Capacity
74 L
Gas Mixture
Sulfur Dioxide 100 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum Alloy
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
NIST
For Use With
All OEM Gas Detectors
Reusability
Disposable
Outlet Connection Type
UNF
CAS Number
Standards
ISO 9001:2015
Gas Type
Sulfur Dioxide
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Chemical Formula
SO2
Product Type
Calibration Gas
Container Type
Cylinder
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Sulfur Dioxide 100 ppm, Gas Type Sulfur Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula SO2, CAS Number 7446-09-5, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF