  • Mfr # 74L-175-20
  • Zoro # G1134718
Max. Pressure
500 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
74L-175-20
Cylinder Height
14.25 in
Cylinder Diameter
4.25 in
Gas Mixture
Sulfur Dioxide 20 ppm
Max. Pressure
500 psi
Accuracy
+/-5%
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 74 L, Cylinder Diameter 4.25 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Sulfur Dioxide 20 ppm, Gas Type Sulfur Dioxide, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula SO2, CAS Number 7446-09-5, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 in, Outlet Connection Type UNF