  • Mfr # 105ES-155-500
  • Zoro # G1149463
Gas Name
Pentane
Max. Pressure
1,200 psi
Cylinder Height
12.8 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
105ES-155-500
Cylinder Height
12.8 in
Cylinder Diameter
3.2 in
Gas Name
Pentane
Gas Mixture
Pentane 500 ppm
Max. Pressure
1,200 psi
Accuracy
+/-2%
Chemical Formula
C5H12
Operating Pressure - Maximum
1,200 psi
Description
Calibration Gas, CGA Number Not Applicable, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 105 L, Cylinder Diameter 3.2 in, Cylinder Height 12.8 in, For Use With All OEM Gas Detectors, Gas Mixture Pentane 500 ppm, Gas Type Pentane, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C5H12, CAS Number 109-66-0, Accuracy +/-2 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate NIST, Cylinder Material Aluminum Alloy, Outlet Connection Size 5/8 In.-18, Outlet Connection Type UNF, Standards ISO 9001:2015