  • Zoro # G116065624
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
V-Belt Type
Classical
V-Belt Section
B
Industry Number
B248
Outside Length
249 in
Top Width
21/32 in
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
B248
Zoro #
G116065624
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Outside Length
249 in
Top Width
21/32 in
Thickness
0.406 in
Belt Trade Size
B
Rib Width
0.656 in
Details
Item
Classical V-Belt
V-Belt Type
Classical
V-Belt Section
Industry Number
Reinforcing Cord Material
Polyester
Standards
ARPM, REACH, RoHS2
Edge Construction
Wrapped
Application
General Industrial
Belt Coating
Flex-Weave(TM) Oil and Heat Resistant Cover
Belt Series
Hi-Power(R) II Belts
Belt Material
SBR
Resistance Properties
Heat Resistant, Oil Resistant
Color
Black
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Number of Bands
1
Maximum Operating Temperature
140 Degrees F
Description
Wedge V-Belt, Belt Material SBR, Edge Construction Wrapped, Industry Number B248, Number of Bands 1, Outside Length 249 in, Reinforcing Cord Material Polyester, Thickness 13/32 in, Top Width 21/32 in, Belt Trade Size B, V-Belt Type Wedge, Application General Industry, Belt Coating Flex-Weave(TM), Belt Series Hi-Power(R) II, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 140 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F