Poly Chain GT Carbon Belts, 8MGT-1280-12
  • Mfr # 8MGT-1280-12
  • Zoro # G8084048
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Poly Chain GT Carbon
Pitch Length - Timing Belts
1280 mm
Number of Teeth - Timing Belts
160
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
8MGT-1280-12
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1280 mm
Height
5.9 mm
Top Width
12 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Poly Chain GT Carbon
Number of Teeth - Timing Belts
160
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polyurethane
Temp. Range
-54 to 85°C