PowerGrip GT2 Twin Power Belts - 8M and 14M, TP3048-8MGT-30
  • Mfr # TP3048-8MGT-30
  • Zoro # G8081406
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT2 Twin Power
Pitch Length - Timing Belts
3048 mm
Number of Teeth - Timing Belts
381
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TP3048-8MGT-30
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3048 mm
Height
8 mm
Top Width
30 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT2 Twin Power
Number of Teeth - Timing Belts
381
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Double Sided
Material
Polychloroprene
Temp. Range
-30 to 100°C