Timing Belt, TP1224-8MGT-20
  • Mfr # TP1224-8MGT-20
  • Zoro # G916063127
Pitch
8 mm
Top Width
20 mm
Number of Teeth
153
Pitch Length
1,224 mm
Industry Number
TP1224-8MGT-20
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TP1224-8MGT-20
Top Width
20 mm
Pitch Length
1,224 mm
Pitch
8 mm
Number of Teeth
153
Industry Number
TP1224-8MGT-20
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R), Industry Number TP1224-8MGT-20, Number of Teeth 153, Pitch 8 mm, Pitch Length 1,224 mm, Tooth Location Two Sides, Top Width 20 mm, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Modified Curvilinear