Gates PowerGrip GT2 Twin Power Belts - 8M and 14M, TP3280-8MGT-85 TP3280-8MGT-85
PowerGrip GT2 Twin Power Belts - 8M and 14M, TP3280-8MGT-85 (Discontinued)
  • Mfr # TP3280-8MGT-85
  • Zoro # G8072498
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
TP3280-8MGT-85
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3280 mm
Height
8 mm
Top Width
85 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT2 Twin Power
Number of Teeth - Timing Belts
410
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Double Sided
Material
Polychloroprene
Temp. Range
-30 to 100°C