PowerGrip GT3 Belts - 2M and 3M, 200-2MGT-06
  • Mfr # 200-2MGT-06
  • Zoro # G7955275
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT3
Pitch Length - Timing Belts
200 mm
Number of Teeth - Timing Belts
100
Pitch - Timing Belts
2 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
200-2MGT-06
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
200 mm
Height
1.52 mm
Top Width
6 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT3
Number of Teeth - Timing Belts
100
Pitch - Timing Belts
2 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polychloroprene
Temp. Range
-30 to 100°C