PowerGrip GT3 Belts - 2M and 3M, 240-3MGT-06
  • Mfr # 240-3MGT-06
  • Zoro # G7970176
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT3
Pitch Length - Timing Belts
240 mm
Number of Teeth - Timing Belts
80
Pitch - Timing Belts
3 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
240-3MGT-06
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
240 mm
Height
2.41 mm
Top Width
6 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT3
Number of Teeth - Timing Belts
80
Pitch - Timing Belts
3 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-30 to 100°C