PowerGrip GT4 Belts - 8M and 14M, 1512-8MGT-50
  • Mfr # 1512-8MGT-50
  • Zoro # G7950874
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Timing Belts
Synchronous Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Powergrip GT4
Pitch Length - Timing Belts
1512 mm
Number of Teeth - Timing Belts
189
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1512-8MGT-50
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1512 mm
Height
5.59 mm
Top Width
50 mm
Details
Item - Timing Belts
Synchronous Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Powergrip GT4
Number of Teeth - Timing Belts
189
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Ethylene Elastomeric
Temp. Range
-40 to 120°C