Timing Belt, 14MGT-3360-90, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-3360-90
  • Zoro # G716090132
Key Features
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Number of Teeth
240
Tooth Shape
Curvilinear
Pitch Length
3,360 mm
Tooth Location
One Side
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14MGT-3360-90
Dimensions
Pitch Length
3,360 mm
Top Width
90 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Details
Item
Timing Belt
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Number of Teeth
240
Tooth Shape
Curvilinear
Tooth Location
One Side
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Color
Blue
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Belt Material
Polyurethane
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Industry Number
14MGT-3360-90
Pitch
14 mm
Belt Coating
Nylon
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-3360-90, Number of Teeth 240, Pitch 14 mm, Pitch Length 3,360 mm, Tooth Location One Side, Top Width 90 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber