Gates PowerGrip GT4 Belts - 8M and 14M, 2000-8MGT-85 2000-8MGT-85
PowerGrip GT4 Belts - 8M and 14M, 2000-8MGT-85 (Discontinued)
  • Mfr # 2000-8MGT-85
  • Zoro # G7967376
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2000-8MGT-85
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2000 mm
Height
5.59 mm
Top Width
85 mm
Details
Item - Timing Belts
Synchronous Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Powergrip GT4
Number of Teeth - Timing Belts
250
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-40 to 120°C