PowerGrip GT4 Belts - 8M and 14M, 640-8MGT-20
  • Mfr # 640-8MGT-20
  • Zoro # G8046817
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Synchronous Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Powergrip GT4
Pitch Length - Timing Belts
640 mm
Number of Teeth - Timing Belts
80
Pitch - Timing Belts
8 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
640-8MGT-20
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
640 mm
Height
5.59 mm
Top Width
20 mm
Details
Item - Timing Belts
Synchronous Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Powergrip GT4
Number of Teeth - Timing Belts
80
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Ethylene Elastomeric
Temp. Range
-40 to 120°C
Color
Black
For Use With
PowerGrip GT Sprockets
V-Belt Section
8M
Core Cord
Fiberglass
Cover Material
Nylon
Description
This GATES brand PowerGrip GT4 Belts - 8M and 14M,640-8MGT-20 is made of Ethylene Elastomeric material and has a temperature range of -40 to 120°C. It is black in color and has a height of 5.59 mm. It has a V-Belt Section of 8M.