Gates PowerGrip HTD Belts, 1128-8M-85 1128-8M-85
PowerGrip HTD Belts, 1128-8M-85 (Discontinued)
  • Mfr # 1128-8M-85
  • Zoro # G7867090
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1128-8M-85
Country of Origin
Belgium
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1128 mm
Height
6 mm
Top Width
85 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip HTD
Number of Teeth - Timing Belts
141
Pitch - Timing Belts
8 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-30 to 100°C