PowerGrip HTD Belts, 1895-5M-09
  • Mfr # 1895-5M-09
  • Zoro # G7830894
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip HTD
Pitch Length - Timing Belts
1895 mm
Number of Teeth - Timing Belts
379
Pitch - Timing Belts
5 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
1895-5M-09
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1895 mm
Height
3.81 mm
Top Width
9 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip HTD
Number of Teeth - Timing Belts
379
Pitch - Timing Belts
5 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polychloroprene
Temp. Range
-30 to 100°C