Gates PowerGrip HTD Belts, 1945-5M-25 1945-5M-25
PowerGrip HTD Belts, 1945-5M-25 (Discontinued)
  • Mfr # 1945-5M-25
  • Zoro # G7867574
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1945-5M-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
1945 mm
Height
3.81 mm
Top Width
25 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip HTD
Number of Teeth - Timing Belts
389
Pitch - Timing Belts
5 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polychloroprene
Temp. Range
-30 to 100°C