Gates PowerGrip HTD Belts, 2350-5M-09 2350-5M-09
PowerGrip HTD Belts, 2350-5M-09 (Discontinued)
  • Mfr # 2350-5M-09
  • Zoro # G7847229
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
2350-5M-09
Country of Origin
Belgium
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
2350 mm
Height
3.81 mm
Top Width
9 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip HTD
Number of Teeth - Timing Belts
470
Pitch - Timing Belts
5 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polychloroprene
Temp. Range
-30 to 100°C