PowerGrip HTD Belts, 3800-20M-230
  • Mfr # 3800-20M-230
  • Zoro # G7848577
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip HTD
Pitch Length - Timing Belts
3800 mm
Number of Teeth - Timing Belts
190
Pitch - Timing Belts
20 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
3800-20M-230
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
3800 mm
Height
13.2 mm
Top Width
230 mm
Details
Item - Timing Belts
Timing Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip HTD
Number of Teeth - Timing Belts
190
Pitch - Timing Belts
20 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Temp. Range
-30 to 100°C