Gates PowerGrip TruMotion Belts, E2MR-848-09 E2MR-848-09
PowerGrip TruMotion Belts, E2MR-848-09 (Discontinued)
  • Mfr # E2MR-848-09
  • Zoro # G8054970
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E2MR-848-09
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
848 mm
Height
2 mm
Top Width
9 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
PowerGrip GT TruMotion
Number of Teeth - Timing Belts
424
Pitch - Timing Belts
2 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polychloroprene
Temp. Range
-40 to 104°C