Synchro-Power Polyurethane Belts, AT10-560-25
  • Mfr # AT10-560-25
  • Zoro # G7988008
/ea
Key Features
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Synchro-Power
Pitch Length - Timing Belts
560 mm
Number of Teeth - Timing Belts
56
Pitch - Timing Belts
10 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AT10-560-25
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
560 mm
Top Width
25 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Synchro-Power
Number of Teeth - Timing Belts
56
Pitch - Timing Belts
10 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polyurethane
Temp. Range
-30 to 80°C