Gates Synchro-Power Polyurethane Belts, AT5-375-50 AT5-375-50
Synchro-Power Polyurethane Belts, AT5-375-50 (Discontinued)
  • Mfr # AT5-375-50
  • Zoro # G8053905
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AT5-375-50
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length - Timing Belts
375 mm
Top Width
50 mm
Details
Item - Timing Belts
Belt
Gearbelt Series - Timing Belts
Synchro-Power
Number of Teeth - Timing Belts
75
Pitch - Timing Belts
5 mm
Teeth Location - Timing Belts
Single Sided
Material
Polyurethane
Temp. Range
-30 to 80°C