Timing Belt, 14MGT-1400-68, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-1400-68
  • Zoro # G816090766
Key Features
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Color
Blue
Number of Teeth
100
Belt Coating
Nylon
Belt Material
Polyurethane
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14MGT-1400-68
Dimensions
Pitch Length
1,400 mm
Top Width
68 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Details
Application
Color
Blue
Number of Teeth
100
Belt Coating
Nylon
Belt Material
Polyurethane
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Industry Number
14MGT-1400-68
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Item
Timing Belt
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Pitch
14 mm
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Tooth Location
One Side
Tooth Shape
Curvilinear
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-1400-68, Number of Teeth 100, Pitch 14 mm, Pitch Length 1,400 mm, Tooth Location One Side, Top Width 68 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber