Timing Belt, 14MGT-2100-125, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-2100-125
  • Zoro # G616090195
Key Features
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Number of Teeth
150
Belt Coating
Nylon
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Tooth Shape
Curvilinear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
14MGT-2100-125
Dimensions
Pitch Length
2,100 mm
Top Width
125 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Details
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Number of Teeth
150
Belt Coating
Nylon
Resistance Properties
Tooth Shape
Curvilinear
Tooth Location
One Side
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Industry Number
14MGT-2100-125
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Pitch
14 mm
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Item
Timing Belt
Color
Blue
Belt Material
Polyurethane
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-2100-125, Number of Teeth 150, Pitch 14 mm, Pitch Length 2,100 mm, Tooth Location One Side, Top Width 125 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber