Timing Belt, 14MGT-2100-20, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-2100-20
  • Zoro # G716090620
Key Features
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Belt Material
Polyurethane
Number of Teeth
150
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14MGT-2100-20
Dimensions
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Top Width
20 mm
Pitch Length
2,100 mm
Details
Belt Series
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Belt Material
Polyurethane
Number of Teeth
150
Industry Number
14MGT-2100-20
Tooth Shape
Curvilinear
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Color
Blue
Pitch
14 mm
Belt Coating
Nylon
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Tooth Location
One Side
Item
Timing Belt
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts, Industry Number 14MGT-2100-20, Number of Teeth 150, Pitch 14 mm, Pitch Length 2,100 mm, Tooth Location One Side, Top Width 20 mm, Application Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size Urethane Carbon, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F