Timing Belt, 14MGT-3920-68, Curvilinear
  • Mfr # 14MGT-3920-68
  • Zoro # G316090440
Key Features
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Number of Teeth
280
Tooth Location
One Side
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Tooth Shape
Curvilinear
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
14MGT-3920-68
Top Width
68 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Pitch Length
3,920 mm
Details
Belt Series
Item
Timing Belt
Number of Teeth
280
Tooth Location
One Side
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Tooth Shape
Curvilinear
Belt Material
Polyurethane
Color
Blue
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Pitch
14 mm
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Belt Coating
Nylon
Industry Number
14MGT-3920-68
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 14MGT-3920-68, Number of Teeth 280, Pitch 14 mm, Pitch Length 3,920 mm, Tooth Location One Side, Top Width 68 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber