Timing Belt, 3360-14MGT-40
  • Mfr # 3360-14MGT-40
  • Zoro # G516063541
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Industry Number
3360-14MGT-40
Top Width
40 mm
Material
Ethylene Elastomer
Pitch Length
3,360 mm
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
3360-14MGT-40
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
40 mm
Pitch Length
3,360 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Industry Number
3360-14MGT-40
Item
Timing Belt
Material
Ethylene Elastomer
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Belt Series
Powergrip GT4 Rubber Synchronous Belt
Application
Heavy Manufacturing, Machine Tool, Paper & Textile
Maximum Operating Temperature
248 Degrees F
Pitch
14 mm
Number of Teeth
240
Color
Black
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Tooth Location
One Side
Belt Material
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Description
Timing Belt, Belt Material Ethylene Elastomer, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)4, Industry Number 3360-14MGT-40, Number of Teeth 240, Pitch 14 mm, Pitch Length 3,360 mm, Tooth Location One Side, Top Width 40 mm, Application Heavy Industry, Machine Tools, Paper Industry, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 248 Degrees F, Minimum Operating Temperature -40 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass