Timing Belt, 3800-20M-170, Curvilinear
  • Mfr # 3800-20M-170
  • Zoro # G216064022
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Industry Number
3800-20M-170
Pitch Length
3,800 mm
Top Width
170 mm
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Application
Machine Tool, Paper & Textile
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
3800-20M-170
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
3,800 mm
Top Width
170 mm
Belt Trade Size
HTD
Details
Industry Number
3800-20M-170
Item
Timing Belt
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Application
Machine Tool, Paper & Textile
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Number of Teeth
190
Pitch
20 mm
Tooth Shape
Curvilinear
Tooth Location
One Side
Belt Material
Neoprene
Belt Series
PowerGrip(R) HTD(R) Timing Belts
Color
Black
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) HTD(R) Timing Belts, Industry Number 3800-20M-170, Number of Teeth 190, Pitch 20 mm, Pitch Length 3,800 mm, Tooth Location One Side, Top Width 170 mm, Application Machine Tool, Paper & Textile, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size HTD, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Curvilinear