Timing Belt, 8MGT-1760-62, Curvilinear
  • Mfr # 8MGT-1760-62
  • Zoro # G116090947
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Industry Number
8MGT-1760-62
Top Width
62 mm
Number of Teeth
220
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8MGT-1760-62
Country of Origin
United States
Dimensions
Top Width
62 mm
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Pitch Length
1,760 mm
Details
Belt Series
Industry Number
8MGT-1760-62
Number of Teeth
220
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Tooth Shape
Curvilinear
Pitch
8 mm
Color
Blue
Belt Coating
Nylon
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Item
Timing Belt
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Belt Material
Polyurethane
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Tooth Location
One Side
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 8MGT-1760-62, Number of Teeth 220, Pitch 8 mm, Pitch Length 1,760 mm, Tooth Location One Side, Top Width 62 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber