Timing Belt, 8MGT-1792-36, Curvilinear
  • Mfr # 8MGT-1792-36
  • Zoro # G116090909
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
Blue
Number of Teeth
224
Belt Material
Polyurethane
Pitch
8 mm
Belt Coating
Nylon
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8MGT-1792-36
Dimensions
Belt Trade Size
Urethane Carbon
Top Width
36 mm
Pitch Length
1,792 mm
Details
Color
Blue
Number of Teeth
224
Belt Material
Polyurethane
Pitch
8 mm
Belt Coating
Nylon
Minimum Operating Temperature
-65 Degrees F
Application
Heavy Duty Power Transmission, Roller Chain Replacement
Tooth Shape
Curvilinear
Industry Number
8MGT-1792-36
Resistance Properties
Chemical Resistant, Oil Resistant
Item
Timing Belt
Belt Series
Poly Chain(R) GT(R) Carbon Belts
Tooth Location
One Side
Maximum Operating Temperature
185 Degrees F
Reinforcing Cord Material
Carbon Fiber
Description
Timing Belt, Belt Material Polyurethane, Belt Series Polychain(R) GT(R) Carbon(TM), Industry Number 8MGT-1792-36, Number of Teeth 224, Pitch 8 mm, Pitch Length 1,792 mm, Tooth Location One Side, Top Width 36 mm, Application Heavy Industry, Conveyors, Belt Coating Nylon, Belt Trade Size GT, Color Blue, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 185 Degrees F, Minimum Operating Temperature -65 Degrees F, Reinforcing Cord Material Carbon Fiber