Timing Belt, TP1200-8MGT-85
  • Mfr # TP1200-8MGT-85
  • Zoro # G916063202
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Pitch
8 mm
Number of Teeth
150
Pitch Length
1,200 mm
Top Width
85 mm
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TP1200-8MGT-85
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
1,200 mm
Top Width
85 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Item
Timing Belt
Pitch
8 mm
Number of Teeth
150
Color
Black
Industry Number
TP1200-8MGT-85
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Application
Rotation Reversal Systems, Synchronization of Driven Shafts
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Tooth Location
Two Sides
Belt Series
PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R) Timing Belts
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Belt Material
Neoprene
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R), Industry Number TP1200-8MGT-85, Number of Teeth 150, Pitch 8 mm, Pitch Length 1,200 mm, Tooth Location Two Sides, Top Width 85 mm, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Modified Curvilinear