Timing Belt, TP1890-14MGT-115
  • Mfr # TP1890-14MGT-115
  • Zoro # G316062713
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Number of Teeth
135
Pitch Length
1,890 mm
Top Width
115 mm
Pitch
14 mm
Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
TP1890-14MGT-115
Country of Origin
United States
Dimensions
Pitch Length
1,890 mm
Top Width
115 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Item
Timing Belt
Number of Teeth
135
Pitch
14 mm
Color
Black
Industry Number
TP1890-14MGT-115
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Belt Material
Neoprene
Application
Rotation Reversal Systems, Synchronization of Driven Shafts
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Tooth Location
Two Sides
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Belt Series
PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R) Timing Belts
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R), Industry Number TP1890-14MGT-115, Number of Teeth 135, Pitch 14 mm, Pitch Length 1,890 mm, Tooth Location Two Sides, Top Width 115 mm, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Modified Curvilinear