Timing Belt, TP1890-14MGT-55
  • Mfr # TP1890-14MGT-55
  • Zoro # G416211950
Belt Trade Size
GT
Application
Rotation Reversal Systems, Synchronization of Driven Shafts
Belt Series
PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R) Timing Belts
Top Width
55 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
TP1890-14MGT-55
Belt Trade Size
GT
Top Width
55 mm
Pitch Length
1,890 mm
Details
Application
Belt Series
Pitch
14 mm
Industry Number
TP1890-14MGT-55
Number of Teeth
135
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R), Industry Number TP1890-14MGT-55, Number of Teeth 135, Pitch 14 mm, Pitch Length 1,890 mm, Tooth Location Two Sides, Top Width 55 mm, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Modified Curvilinear