Timing Belt, TP2450-14MGT-55
  • Mfr # TP2450-14MGT-55
  • Zoro # G116062739
Top Width
55 mm
Color
Black
Pitch
14 mm
Pitch Length
2,450 mm
Number of Teeth
175
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
TP2450-14MGT-55
Top Width
55 mm
Pitch Length
2,450 mm
Belt Trade Size
GT
Details
Color
Black
Pitch
14 mm
Item
Timing Belt
Number of Teeth
175
Industry Number
TP2450-14MGT-55
Tooth Location
Two Sides
Tooth Shape
Modified Curvilinear
Reinforcing Cord Material
Fiberglass
Maximum Operating Temperature
212 Degrees F
Belt Series
PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R) Timing Belts
Minimum Operating Temperature
-22 Degrees F
Belt Material
Neoprene
Application
Rotation Reversal Systems, Synchronization of Driven Shafts
Description
Timing Belt, Belt Material Neoprene, Belt Series PowerGrip(R) GT(R)2 Twin Power(R), Industry Number TP2450-14MGT-55, Number of Teeth 175, Pitch 14 mm, Pitch Length 2,450 mm, Tooth Location Two Sides, Top Width 55 mm, Belt Coating Not Applicable, Belt Trade Size GT, Color Black, Length Type Closed Loop, Maximum Operating Temperature 212 Degrees F, Minimum Operating Temperature -22 Degrees F, Reinforcing Cord Material Fiberglass, Tooth Shape Modified Curvilinear