  • Mfr # S201GF24N5FG9
  • Zoro # G4521459
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Air, Gas, Water, Light Oil
Valve Ways
2-Way
Nominal Pipe Size
1 in
Inlet Connection Type
NPT
Outlet Connection Type
NPT
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
S201GF24N5FG9
Country of Origin
United States
Dimensions
Nominal Pipe Size
1 in
Orifice Diameter
1 in
Details
For Media
Air, Gas, Water, Light Oil
Valve Ways
2-Way
Inlet Connection Type
Outlet Connection Type
Voltage
24V/50V to 60V
Valve Type
Zero Differential, Diaphragm
Operation Type
Pilot Operated
Seal Material
NBR
Operating Pressure Differential - Minimum
0 psi