  • Mfr # CR463L20AJA
  • Zoro # G0420506
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Contactor Type
Electrically Held
Number of Poles
2
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Full Load Amps
30 A
Height
7.4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CR463L20AJA
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Height
7.4 in
Width
4.2 in
Depth
3.9 in
Overall Height
7.4 in
Overall Width
4.2 in
Overall Depth
3.9 in
Details
Item
Electrically Held Lighting Contactor
Contactor Type
Electrically Held
Number of Poles
2
Coil Volts
120V AC
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Full Load Amps
30 A
Hz
50/60
HP @ 3 Phase - 480V
10 hp
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
HP @ 3 Phase - 208V
3 hp
HP @ 1 Phase - 240V
2 hp
Standards
CE, cUL, E1811 Vol 19, UL 508
HP @ 3 Phase - 240V
5 hp
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
Includes
(2) Power Poles
Series
CR460 Series
Tungsten Lighting Current Rating
20 A
LED Lighting Current Rating
10 A
Coil Voltage
110/115-120V AC
Fluorescent Lighting Current Rating
30 A
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Contactor Style
Mounting Style
Surface
Number of Normally Open Main Contacts
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
Reversing Capability
Non-Reversing
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
NEMA Enclosure Rating
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Full Load Current - Inductive
30 A
Maximum Operating Temperature
104 Degrees F
Description
Lighting Magnetic Contactor, LED Lighting Current Rating 10 A, Coil Voltage 110/115-120V AC, Series CR460 Series, Number of Poles 2, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Tungsten Lighting Current Rating 20 A, Fluorescent Lighting Current Rating 30 A, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 2 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1 hp, Full Load Current - Resistive Not Applicable, Full Load Current - Inductive 30 A