  • Mfr # CR463L20ANA
  • Zoro # G0668692
Contactor Type
Electrically Held
Number of Poles
2
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Full Load Amps
30 A
Height
7.4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CR463L20ANA
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
7.4 in
Width
4.2 in
Depth
3.9 in
Overall Width
4.2 in
Overall Depth
3.9 in
Overall Height
7.4 in
Details
Item
Electrically Held Lighting Contactor
Contactor Type
Electrically Held
Number of Poles
2
Coil Volts
277V AC
Enclosure NEMA Rating
No Enclosure
Full Load Amps
30 A
Hz
50/60
Standards
CE, cUL, E1811 Vol 19, UL 508
HP @ 1 Phase - 240V
2 hp
HP @ 3 Phase - 240V
5 hp
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
HP @ 3 Phase - 480V
10 hp
HP @ 3 Phase - 208V
3 hp
HP @ 3 Phase - 575V
Surface
Mounting Postion
Vertical
NEMA Enclosure Rating
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
Input Control Type
2-Wire
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
LED Lighting Current Rating
10 A
Full Load Current - Inductive
30 A
Tungsten Lighting Current Rating
20 A
Coil Voltage
240/277V AC
Non-Reversing
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Fluorescent Lighting Current Rating
30 A
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Frequency
50/60 Hz
Contactor Style
Description
Lighting Magnetic Contactor, LED Lighting Current Rating 10 A, Coil Voltage 240/277V AC, Series CR460 Series, Number of Poles 2, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Tungsten Lighting Current Rating 20 A, Fluorescent Lighting Current Rating 30 A, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 2 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1 hp, Full Load Current - Resistive Not Applicable, Full Load Current - Inductive 30 A