  • Mfr # LED12DP30LRW930/25
  • Zoro # G512923917
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Watts
12 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
PAR30L
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
LED12DP30LRW930/25
Country of Origin
China
Dimensions
Length
4 2/3 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Overall Length
4 2/3 in
Bulb Dia.
3 3/4 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
12 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
PAR30L
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
3000K
Dimmable
Yes
Lumens
1,050 lm
Rated Life
25,000 hr
Light Technology
LED
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Color Rendering Index
90
Light Color
White
Standards
cULus, ENERGY STAR, CEC Title 20
Bulb Designation
LED12DP30LRW930/25
Bulb Finish
Clear
Rough Service
No
Three-Way
No
Light Distribution
Flood
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Power Source
Direct Wired
Shatter-Resistant
Bulb Beam Angle
25 Degrees
Bulb Minimum Starting Temperature
-4 Degrees F
Incandescent Wattage Equivalency
75 W