Current GE LIGHTING 106 Watts, 4 Lamps, Electronic Ballast GE-432-MAX347-N
GE LIGHTING 106 Watts, 4 Lamps, Electronic Ballast (Discontinued)
  • Mfr # GE-432-MAX347-N
  • Zoro # G2172886
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GE-432-MAX347-N
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Height
1 3/16 in
Width
1 5/16 in
Length
9 1/2 in
Details
Ballast Lamp Type
T8
Item
Fluorescent Ballast
Ballast Max. Number of Lamps
4
Input Voltage
347V AC
Ballast Voltage
347
Ballast Start Type
Instant
Ballast Dimming
No
Ballast Item
Electronic Ballast
Ballast Type
Electronic
Ballast Max. Lamp Watts
32
Input Watts
46 W
Ballast Family
UltraMax P Series
Number of F32T8 Lamps
3 or 4
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Amps AC
0.3 A
Total Harmonic Distortion
Less Than 10%
Number of F28T8 Lamps
3 or 4
Number of F25T8 Lamps
Number of F32T8(26W) Lamps
Number of F17T8 Lamps
Min. Starting Temp.
-22 Degrees F
Green Certification or Other Recognition
NEMA Premium Rated
Wiring Type
Parallel
Number of F15T8 Lamps
Ballast Factor
0.87
Number of F32T8(30W) Lamps
Ballast Lamp Watts
32
Number of F25T12 Lamps
Light Output
Normal
Power Factor
Greater Than 0.99
Number of F32T8(28W) Lamps
Standards
Fixture Ballast Type
Electronic
Ballast Bulb Type
T12, T8
Sockets Included
No
Dimming Range
No Dimming
Operating Amps @ 120V
0.25 A
Starter Required
Brand and Series
UltraMax(R) P
Max. Bulb Watts
106 W
Dimming Type
No Dimming
Dimming Method
Frequency
60Hz
CA Title 20 Compliant
Thermal Protection
Class P
Number of Bulbs Supported
3, 4
Dimming
Description
UltraMax(R) P, Electronic, Fluorescent Ballast, Ballast Start Type Instant, Input Voltage 347V AC, Number of Bulbs Supported 3, 4, Max. Bulb Watts 106 W, Ballast Bulb Type T12, T8, Dimming No, Dimming Type No Dimming, Dimming Method No Dimming, Dimming Range No Dimming, CA Title 20 Compliant No, Min. Starting Temp. -22 Degrees F