  • Mfr # LED18DP38ROW927/40
  • Zoro # G013367982
Voltage
120V AC
Watts
18 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
PAR38
Bulb Housing
Polycarbonate
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
LED18DP38ROW927/40
Length
5 1/6 in
Overall Length
5 1/6 in
Bulb Manufacturers Warranty Length
3 yr
Bulb Dia.
4 3/4 in
Details
Item
Compact LED Bulb
Voltage
120V AC
Watts
18 W
Bulb Base Type
Medium Screw (E26)
Bulb Shape
PAR38
Bulb Housing
Polycarbonate
Color Temperature
2700K
Lumens
1,550 lm
Rated Life
25,000 hr
Light Technology
LED
Bulb Finish
Clear
Bulb Power Source
Plug and Play
Color Selectable
No
Indoor/Outdoor Usage
Indoor/Outdoor
Light Color
White
For Enclosed Fixtures
No
Rough Service
Bulb Designation
LED18DP38ROW927/40
Color Rendering Index
90
Bulb Minimum Starting Temperature
-20 Degrees C
Maximum Operating Temperature
45 Degrees C
UL 1993 Environmental Rating
Wet Location
Light Distribution
Flood
Bulb Beam Angle
40 Degrees
Incandescent Wattage Equivalency
150 W