  • Mfr # CR463MB0DNA10A0
  • Zoro # G2583710
Contactor Type
Mechanically Held
Number of Poles
10
Coil Volts
277V AC
Enclosure NEMA Rating
1
Full Load Amps
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CR463MB0DNA10A0
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
10.0 in
Width
10.0 in
Depth
4.63 in
Mounting Hole Distance - Height
8 in
Overall Depth
4.62 in
Mounting Hole Distance - Width
8 in
Overall Height
10 in
Overall Width
10 in
Mounting Hole Diameter
0.19 in
Details
Item
Lighting Magnetic Contactor
Contactor Type
Mechanically Held
Number of Poles
10
Coil Volts
277V AC
Enclosure NEMA Rating
1
Full Load Amps
30 A
Hz
60
HP @ 3 Phase - 480V
10 hp
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
HP @ 3 Phase - 208V
3 hp
HP @ 1 Phase - 240V
2 hp
HP @ 3 Phase - 575V
CE, cUL, E1811 Vol 19, UL 508
HP @ 3 Phase - 240V
5 hp
Tungsten Lighting Current Rating
20 A
Fluorescent Lighting Current Rating
30 A
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
5 hp
Mounting Postion
Vertical
Series
CR460 Series
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Surface
Phase
Single
Contactor Style
Mechanically Held Lighting Contactor
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Input Control Type
2-Wire
Frequency
60 Hz
LED Lighting Current Rating
10 A
Maximum Voltage Rating
600V AC
Full Load Current - Inductive
30 A
Coil Voltage
277V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Non-Reversing
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
-13 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3 hp
Description
Lighting Magnetic Contactor, LED Lighting Current Rating 10 A, Coil Voltage 277V AC, Series CR460 Series, Number of Poles 10, NEMA Enclosure Rating 1, Tungsten Lighting Current Rating 20 A, Fluorescent Lighting Current Rating 30 A, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 2 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1 hp, Full Load Current - Resistive Not Applicable, Full Load Current - Inductive 30 A, Maximum Voltage Rating 600V AC