  • Mfr # CR463MD0DNA10A0
  • Zoro # G2583756
Contactor Type
Mechanically Held
Number of Poles
12
Coil Volts
277V AC
Enclosure NEMA Rating
1
Full Load Amps
30 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CR463MD0DNA10A0
Country of Origin
United States
Dimensions
Height
10.0 in
Width
10.0 in
Depth
4.63 in
Overall Depth
4.62 in
Mounting Hole Distance - Height
8 in
Mounting Hole Diameter
0.19 in
Mounting Hole Distance - Width
8 in
Overall Height
10 in
Overall Width
10 in
Details
Item
Lighting Magnetic Contactor
Contactor Type
Mechanically Held
Number of Poles
12
Coil Volts
277V AC
Enclosure NEMA Rating
1
Full Load Amps
30 A
Hz
60
HP @ 3 Phase - 575V
15 hp
HP @ 3 Phase - 208V
CE, cUL, E1811 Vol 19, UL 508
HP @ 1 Phase - 120V
1 hp
HP @ 1 Phase - 240V
2 hp
HP @ 3 Phase - 480V
10 hp
HP @ 3 Phase - 240V
104 Degrees F
Input Control Type
2-Wire
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
10 hp
Maximum Voltage Rating
600V AC
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
1 hp
LED Lighting Current Rating
10 A
Contactor Style
Mechanically Held Lighting Contactor
Full Load Current - Inductive
30 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
2 hp
Coil Voltage
277V AC
Frequency
60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
3 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
Tungsten Lighting Current Rating
20 A
Number of Normally Open Main Contacts
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
15 hp
Phase
Single
Mounting Postion
Vertical
Fluorescent Lighting Current Rating
30 A
Description
Lighting Magnetic Contactor, LED Lighting Current Rating 10 A, Coil Voltage 277V AC, Series CR460 Series, Number of Poles 12, NEMA Enclosure Rating 1, Tungsten Lighting Current Rating 20 A, Fluorescent Lighting Current Rating 30 A, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size Not Applicable, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 2 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 1 hp, Full Load Current - Resistive Not Applicable, Full Load Current - Inductive 30 A, Maximum Voltage Rating 600V AC