  • Mfr # F13BX/835/ECO
  • Zoro # G0584132
Watts
13 W
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
F13BX/835/ECO
Overall Length
7 in
Nominal Length
7.0 in
Watts
13 W
Color Temperature
3500K
Light Appearance
3000 to 3999K, Warm White
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Bulb Designation
F13BX/835/ECO
Incandescent Wattage Equivalency
60 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (GX23), Bulb Finish Frosted, Trade Number F13BX/835/ECO, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 3500K, Incandescent Wattage Equivalency 60 W, Lumens 825 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 13 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable No, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White