  • Mfr # F13DBX/841/ECO/4P
  • Zoro # G3272482
Watts
13 W
Dimmable
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
F13DBX/841/ECO/4P
Overall Length
5 in
Nominal Length
5.0 in
Watts
13 W
Bulb Base Type
4-Pin (G24q-1)
Color Temperature
4100K
Dimmable
Yes
Lumens
900 lm
Rated Life
17,000 hr
Light Appearance
4000 to 4999K, Cool White
Bulb Start Type
Rapid
Bulb Designation
F13DBX/841/ECO/4P
Bulb Minimum Starting Temperature
32 Degrees F
Color Tuning
Products By Industry
General Approach
Incandescent Wattage Equivalency
60 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 4-Pin (G24q-1), Bulb Finish Frosted, Trade Number F13DBX/841/ECO/4P, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 4100K, Incandescent Wattage Equivalency 60 W, Lumens 900 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 13 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable Yes, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White