  • Mfr # F26DBX/827/ECO4P
  • Zoro # G2099221
Watts
26 W
Bulb Base Type
4-Pin (G24q-3)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F26DBX/827/ECO4P
Country of Origin
China
Overall Length
6 3/8 in
Nominal Length
6.4 in
Watts
26 W
Bulb Base Type
4-Pin (G24q-3)
Color Temperature
2700K
Dimmable
Yes
Lumens
1,800 lm
Rated Life
17,000 hr
Bulb Start Type
Rapid
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards, TCLP Compliant
Bulb Designation
F26DBX/827/ECO4P
Light Appearance
2700 to 2999K, Soft White
Bulb Minimum Starting Temperature
32 Degrees F
Color Tuning
Incandescent Wattage Equivalency
100 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 4-Pin (G24q-3), Bulb Finish Frosted, Trade Number F26DBX/827/ECO4P, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 2700K, Incandescent Wattage Equivalency 100 W, Lumens 1,800 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 26 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable Yes, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White