  • Mfr # F26DBX/841/ECO
  • Zoro # G0994506
Watts
26 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d-3)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
F26DBX/841/ECO
Overall Length
6 3/4 in
Nominal Length
6.7 in
Watts
26 W
Bulb Base Type
2-Pin (G24d-3)
Color Temperature
4100K
Lumens
1,710 lm
Rated Life
12,000 hr
Bulb Designation
F26DBX/841/ECO
Light Appearance
4000 to 4999K, Cool White
Bulb Start Type
Preheat
Bulb Minimum Starting Temperature
16 Degrees F
Color Tuning
Incandescent Wattage Equivalency
100 W
Description
Compact Fluorescent Bulb, Bulb Base Type 2-Pin (G24d-3), Bulb Finish Frosted, Trade Number F26DBX/841/ECO, Bulb Shape T4, Color Rendering Index 82, Color Temperature 4100K, Incandescent Wattage Equivalency 100 W, Lumens 1,710 lm, Bulb Housing Glass/Metal, Light Technology Fluorescent, Shatter-Resistant No, Voltage Ballast Dependent, Watts 26 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Three-Way No, Rough Service No, Dimmable No, Bulb Power Source Plug and Play, Light Color White