  • Mfr # MPR1000/VBU/O
  • Zoro # G1748905
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Bulb Base Type
Mogul Screw (EX39)
Bulb Shape
BT56
Max. Overall Bulb Length
15-3/8"
Watts
1,000 W
Bulb Designation
MPR1000/VBU/HO/O
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
MPR1000/VBU/O
Country of Origin
China
Dimensions
Max. Overall Bulb Length
15-3/8"
Overall Length
15 3/8 in
Bulb Dia.
7 in
Details
Bulb Base Type
Mogul Screw (EX39)
Bulb Shape
BT56
Watts
1,000 W
Item
HID Bulb
Bulb Designation
MPR1000/VBU/HO/O
Lumens
110,000 lm
Shatter-Resistant
No
Bulb Finish
Clear
ANSI Code
M47
Standards
Meets 2012 Lighting Legislation Energy Standards
For Enclosed Fixtures
Yes
Bulb Operating Position
Vertical Base Up +/-15 Degrees
Bulb Type
High Output
Color Rendering Index
65
Trade Number
Light Technology
Metal Halide
Color Temperature
3500K
Rated Life
12,000 hr
For Use With
Open Or Enclosed Fixtures
Bulb UL Type
No UL Type
Color Tuning
No
Bulb Housing
Glass/Metal
Light Color
White
Dimmable
High Output
Yes
Description
HID Bulb, Bulb Base Type Mogul Screw (EX39), Bulb Dia. 7 in, Bulb Housing Glass/Metal, Bulb Shape BT56, Color Rendering Index 65, Color Temperature 3500K, Lumens 110,000 lm, Light Technology Metal Halide, Overall Length 15 3/8 in, Shatter-Resistant No, Voltage Not Applicable, Watts 1,000 W, Bulb Beam Angle Not Applicable, Bulb Finish Clear, Rated Life 12,000 hr, ANSI Code M47, Dimmable No, For Enclosed Fixtures Yes, Bulb Operating Position Vertical Base Up +/-15 Degrees