  • Mfr # GEP-400-MLTAA4-5
  • Zoro # G1803317
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ballast Lamp Type
Metal Halide
Ballast Max. Lamp Watts
400
Ballast Voltage
120/208/240/277
Ballast Start Type
Pulse
For Use With
Metal Halide HID Bulbs
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GEP-400-MLTAA4-5
Country of Origin
China
Dimensions
Height
4 1/4 in
Width
1 1/4 in
Dimension A
2 5/16 in
Length
5 1/4 in
Dimension B
4 1/2 in
Details
Item
Hid Ballast Kit
Ballast Lamp Type
Metal Halide
Ballast Max. Lamp Watts
400
Ballast Voltage
120/208/240/277
Ballast Start Type
Pulse
For Use With
Metal Halide HID Bulbs
ANSI Code
M135, M155
Ballast Item
HID Ballast Kit
Input Watts
400 W
Insulation Class
H
Min. Starting Temp.
-20 Degrees F
Ballast Lamp Watts
Operating Amps @ 240V
2.2 A
Operating Amps @ 120V
4 A
Thermal Protection
No
Figure Number
A29
Operating Amps @ 277V
1.75 A
Includes
Capacitor, Coil, Core, Ignitor
Ballast Family
HID Magnetic
Hz
60
Ballast Type
Magnetic
Operating Amps @ 208V
2.3 A
Number of Lamps
1
Footnotes
6
Fixture Ballast Type
Core and Coil
Ballast Bulb Type
Min. Bulb Watts
400 W
Starter Required
YES
Input Voltage
120/208/240/277V AC
Standards
cUL Listed, UL Listed
Max. Bulb Watts
400 W
Brand and Series
GE Current
Housing Material
Steel
Number of Bulbs Supported
1
Frequency
60 Hz
Ballast Factor
Description
GE Current, Magnetic, Hid Ballast Kit, Ballast Start Type Pulse, ANSI Code M135, M155, Metal Halide Ballast Bulb Type, Number of Bulbs Supported 1, Max. Bulb Watts 400 W, Input Voltage 120/208/240/277V AC, Input Watts 400 W, -20 Degrees F Min. Starting Temp., Ballast Factor 1, Frequency 60 Hz